Lublin

Lubelski Skansen

w Lublin
Opublikowano 2018-06-21
Skansen, czyli Muzeum Wsi Lubelskiej,  będący jedną z dwóch najważniejszych atrakcji turystycznych Sławina, położony jest między starą a nową (oddaną do użytku kilka lat temu) trasą na Warszawę. Z racji położenia jest bardzo łatwo dostępny zwłaszcza dla turystów przyjeżdżających do Lublina samochodem od strony Warszawy czy Radomia. Plusem jest też zajmowany przez Muzeum Wsi Lubelskiej malowniczy  teren:  stok nad dolina rzeki Czechówki.


Muzeum Wsi Lubelskiej powstałow1975 roku i jest jednym z największych skansenów w Polsce. Na powierzchni 24 hektarów przedstawiono architekturę i eksponaty przedstawiające dziedzictwo regionu podzielonego w skansenie na różniące się kulturowo sektory: Wyżyna Lubelska (w tym pierwszym zorganizowanym w muzeum sektorze można obejrzeć między innymi wiatrak z Zygmuntowa – pierwszy obiekt przeniesiony do lubelskiego skansenu, w 1976 roku), Roztocze  (w tym sektorze stoi zabytkowa cerkiew greckokatolicka przeniesiona z Tarnoszyna), oraz położone najniżej w dolinie rzeczki Czechówki sektory: Podlasie i Powiśle Lubelskie. gdzie na “udającym Wisłę” stawie na Czechówce można odbyć rejs dawną wiślaną jednostką pływającą: pychówką, batem lub promem.
Warto w tym miejscu podkreślić, że urządzając skansen, zadbano o to, by architektura współgrała z otaczającą budynki przyrodą. Efekt jest bardzo udany.
Poza sektorami "geograficznymi" urządzono w skansenie jeszcze dwa kolejne, "niegeograficzne";
sektor dworski (z XVIII-wiecznym dworem z Żyrzyna którego wnętrze przedstawia codzienne życie średniozamożnego ziemiaństwa) i miasteczkowy. Ten ostatni, którego urządzanie rozpoczęto w roku 2010, przedstawia rynek i część zabudowy miasteczka z lat 30. XX wieku, z konsekrowanym w 2002 na terenie skansenu XVII-wiecznym kościołem z Matczyna,  z plebanią przeniesioną z Żeszczynki i spichlerzem z Wrzelowca oraz  resztą zabudowy małomiasteczkowej: zakładem fryzjerskim, sklepem żelaznym, pocztą, piwiarnią, domem burmistrza i warsztatami rzemieślników:  kołodzieja,  szewca i cholewkarza.

Skansen zapewniający atrakcje na długie godziny jest dostępny w cenie 12 zł (bilet
normalny) lub 6 zł (bilet ulgowy). Dzieci poniżej siódmego roku wchodzą bezpłatnie)
30 zł kosztuje bilet rodzinny (z Kartą Dużej Rodziny, z kartą Rodzina Trzy Plus)

Więcej o skansenie tutaj:
https://skansen.lublin.pl/pl/