Roztocze
Zwierzyniec Zwierzyniec

Majówka 2016 na Roztoczu

By PW
Opublikowano 2016-04-28
Czas wolny na początku maja to idealny moment na odwiedzenia Roztocza. Samorządy i mieszkańcy tego uroczego rejonu Lubelszczyzny przygotowały na ten czas solidna ofertę, począwszy od festynów a skończywszy na rajdach dla wytrawnych turystów. Przedstawiamy ją po kolei a zaczynamy od strony zachodniej:


Szczebrzeszyn
Wszyscy miłośnicy Roztocza, lub aktywnego wypoczynku mogą się czuć zaproszeni do Szczebrzeszyna na ROZTOCZAŃSKIE OST-y (czyli Otwarcie Sezonu Turystycznego) 2016.
Majówkę rozpocznie 1 maja Turniej Piłki Nożnej Orlików Starszych, na  "Orliku" i Stadionie Miejskim.
3 maja  patriotyczne uroczystości związane z rocznicą uchwalenia konstytucji rozpoczną się o godz. 10.00 w Kościele pw. Św. Stanisława MB w Wielączy. Później w montażu słowno-muzycznym wystąpią uczniowie podstawówki w Wielączy a po nich zagra szczebrzeszyńska orkiestra dęta "Echo Kniei"
Również 3 maja z Rynku w Szczebrzeszynie wyruszą rajdy: Pieszy i Nordic Walking (termin zgłoszeń upłynął 29 kwietnia).  
Tegorocznych OSTy zakończy 4 maja wernisaż wystawy malarstwa Grażyny Sybirskiej - Wilk pt. "Kolorem Pisane" w szczebrzeszyńskim MDK

Zwierzyniec
Na 2-go maja Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Zwierzyńcu zapraszają na przegląd kapel i zespołów weselnych. Koncert w przypadku niepogody może być przeniesiony z deptaka pod karczmą "Młyn" do restauracji "Sonata". Przeglądowi zespołów towarzyszyć będą targi ślubne.
Zapewne ciekawsza dla większości turystów, (ale za to płatna) będzie inna zwierzyniecka propozycja: Majówka z Konikiem Polskim czyli wycieczka rowerowa do Florianki a tam zwiedzanie Izby Leśnej i ostoi konika polskiego. Start codziennie (1,2,3 maja) o godz. 15:00 z parkingu przy ulicy Plażowej w Zwierzyńcu (obok Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego RPN) Koszt: 5 zł

Józefów
Józefów, jak na rowerową stolicę Roztocza przystało, będzie miejscem startu rajdów rowerowych pod wspólną nazwą "Roztoczańska Ekomajówka". Rajd wystartuje z rynku w Józefowie o godz 10 1-go maja i tak samo 2-go maja 2016.
Rajd jest dwudniową imprezą rowerową turystyki kwalifikowanej o charakterze turystyczno-krajoznawczym, zorganizowana przez Roztoczański Park Narodowy w Zwierzyńcu we współpracy ze Stowarzyszeniem Józefowska Kawaleria Rowerowa, Biurem Turystycznym "QUAND",  Gminą Józefów, Nadleśnictwem Józefów oraz MOK w Józefowie.
Jak informują organizatorzy: "Trasy rajdu poprowadzone są z wykorzystaniem istniejących już szlaków i tras rowerowych, w tym: Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo, Centralnego Szlaku Rowerowego Roztocza, Trasy Rowerowej Ziemi Józefowskiej na Roztoczu oraz Trasy Rowerowej do Florianki. Do przejechania uczestnicy rajdu będą mieli: 57 km – pierwszego dnia, 67 km - drugiego. Walory przyrodnicze, krajobrazowe i kulturowe miejsc, przez które poprowadzone są trasy rajdu gwarantują moc atrakcji i niezapomniane wrażenia..."

Krasnobród
Jedyne Roztoczańskie uzdrowisko zaprasza na XIII Majówkę Roztoczańską.
Rozpocznie ją o godz. 16.00 w niedzielę 1 maja festyn rodzinny. Na placu obok zalewu (przy ul. Młyńskiej) będą gry i zabawy dla dzieci, o godz. 17.00 koncert zespołu "Zbóje" a godzinę później zagrają na ludową nutę "Swojacy" z Dolnego Śląska i Wójtowianie z Krasnobrodu. O 19.00 zagra "Basta", o 20.00 "Baflo", a od 22.00 do 23.00 będzie dyskoteka pod gwiazdami.
W poniedziałek 2 maja, o godz. 14.00 z placu Siekluckiego w centrum Krasnobrodu wyruszy Rodzinny Rajd Rowerowy (trasa to około 10 km).
Tegoż dnia o godz. 18.00 w Krasnobrodzkim domu Kultury wernisaż wystawy "Pocztówki z lat minionych"
3 maja uroczystości religijno-patriotyczne z okazji święta konstytucji 3 maja. Rozpoczną się one o godz. 9.00, mszą św. w kościele parafialnym a kontynuowane będą pod pomnikiem konstytucji 3 maja w Krasnobrodzie.

Susiec
1 maja od rana w Suścu trwa Sportowa Majówka: biegi dzieci i młodzieży, mecz piłki nożnej "Rodzice kontra dzieci" oraz sztafeta z przeszkodami. O godz 13.00 na stadionie sportowym w Suścu,  start "Biegu Nad Tanwią". Zaraz za biegaczami wyruszą uczestnicy "Marszu nad Tanwią"   
Tego samego dnia, w parku przy stacji kolejowej w Suścu, o godz. 15 rozpocznie się Jarmark Susiecki - część międzygminnej serii imprez pod wspólna nazwą Wielka Roztoczańska Majówka. Wystąpią  zespoły z regionu, przedstawią swe dzieła twórcy ludowi, odbędzie się konkurs na roztoczańskiego łakocia. Jako że impreza będzie się odbywać tuz przy stacji PKP Susiec, będzie tez okazją do promocji wznowionych połączeń kolejowych na Roztocze..

Tomaszów Lubelski
Na koniec zestawienia propozycje przygotowane przez stolice Roztocza. Tomaszów Lubelski zaprasza 3 maja na majowy piknik rodzinny do parku miejskiego. Do godziny 14.00 będą tam koncertowały różnorakie lokalne zespoły muzyczne. Odbędzie się też mecz policjanci kontra samorządowcy. Będą tez pokazy strzeleckie.