Klasycystyczne obiekty zarządu są jednym z ciekawszych zabytków miasta.
Najważniejszy z nich to barokowy kościół na wyspie otoczonej wodami stawu w samym centrum Zwierzyńca, zwany „kościołem na wodzie”. Kościół pod wezwaniem św. Jana Nepomucena wzniesiony został w latach 1741-47 z fundacji Tomasza i Teresy Zamoyskich jako wotum dziękczynne za narodziny syna.
Wśród atrakcji Zwierzyńca są między innymi dwa kąpieliska; na utworzonym kilka lat temu zalewie "Rudka" na Wieprzu, w zachodniej części miasteczka (tu istnieje infrastruktura, wypożyczalnia sprzętu turystycznego, molo itp).
Drugie kąpielisko - na starych stawach "Echo" na południowych krańcach miasta - w oszołamiająco pięknej scenerii, praktycznie bez infrastruktury (władze próbują ograniczyć ilość turystów w tym miejscu ze względu na zagrożenia dla przyrody)
Są w Zwierzyńcu możliwości korzystania z jazdy konnej, a w zimie można korzystać z wypożyczalni nart i łyżw.
Można w Zwierzyńcu zobaczyć "Zabójcze ryjówki" - ale to nie lokalna atrakcja przyrodnicza, a tytuł jednego z „najgorszych filmów świata” -bo i taka konkurencja jest w ramach zwierzynieckiego festiwalu filmowego. Letnia Akademia Filmowa jest organizowana co roku (od 2000 r.) w browarze Zwierzyniec. Najbliższa LAK w Zwierzyńcu odbędzie się w dniach 5-15 sierpnia 2016 roku.
W Zwierzyńcu, w zabytkowym "Dom Plenipotenta" (Ordynacji Zamojskiej) mieści się siedziba Roztoczańskiego Parku Narodowego. Tuż obok Ośrodek Edukacyjno-Muzealny RPN.
22-470 Zwierzyniec, ul. Plażowa 2 tel./FAX (0-84) 687-22-86; 687-20-70; 687-20-66
Dalej na południe, na granicy miasta - stawy Echo, a na zachód od stawów rezerwat Bukowa Góra. Stawy i rezerwat leżą w połowie drogi między centrum Zwierzyńca a wsią Sochy - która jest agroturystycznym zapleczem tych okolic i jednocześnie symbolem zbrodni niemieckich - na miejscowym cmentarzu pochowano prawie cała ludność wsi wymordowanej przez Niemców w 1943 roku. W samym Zwierzyńcu Niemcy założyli obóz przesiedleńczy dla wysiedlanej ludności Zamojszczyzny. Przeszło przezeń 24 tysiące osób, z czego setki zginęły.
Dalej w górę Wieprza, powyżej Obroczy, leżą dwie "muzealne" miejscowości: Guciów i Bondyrz, a jeszcze dalej za nimi - Krasnobród