Roztocze

Krasnobród

By pw
Opublikowano 2018-07-09

Krasnobród to turystyczne miasteczko położone nad górnym Wieprzem (powyżej Guciowa i Bondyrza). Liczy trzy tysiące mieszkańców, ma prawa miejskie od 1995, a wcześniej w latach 1576 - 1869. To duży ośrodek turystyczny: funkcjonuje tu uzdrowisko, a przede wszystkim popularne kąpielisko.


Latem to niezwykle gwarne miejsce, oferujące poza kąpielą (w dużym, powstałym niedawno z połączenia kilku mniejszych, zalewie bądź w basenach na wyspie) lub plażowaniem także inne atrakcje jak park linowy, ośrodek hippiczny, ścieżka dydaktyczna z  makietami dinozaurów (przy rezerwacie św. Rocha) czy wieża widokowa nad dawnymi kamieniołomami.

Wśród atrakcji oferowanych turystom zimą zabrakło ostatnio wyciągu narciarskiego (wyciąg na Chełmowej Górze zamknięty w 2014 roku), na szczęście czynny od niedawna jest wyciąg w Jacni odległej od Krasnobrodu o kilka kilometrów (w kierunku na Zamość). Organizowane są też kuligi.
Krasnobród  może się też pochwalić zabytkami architektury.

Na wysokim zboczu doliny Wieprza (poniżej centrum) znajduje się tu pałac Leszczyńskich z XVII wieku. Wielokrotnie przebudowywany, ma cechy głownie klasycystyczne. Dziś w zespole pałacowym mieści się Sanatorium Rehabilitacyjne dla Dzieci im. Janusza Korczaka.
Po przeciwnej, wschodniej stronie miasta na przedmieściu Podklasztor znajduje się piękny, barokowy zespół klasztorny dominikanów. Kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny zbudowany został w latach 1690-1699 z fundacji Marysieńki Sobieskiej. Wewnątrz kościoła XVIII wieczne wyposażenia. W jednym z klasztornych budynków mieści się niewielkie Muzeum Wsi Krasnobrodzkiej, w którym można obejrzeć stare narzędzia rolnicze, meble i sprzęt domowy używany na wsi przed laty.

W pobliżu klasztoru, po drugiej stronie szosy, „Kaplica na Wodzie" - zbudowana nad silnym źródłem z wodą słynącą z leczniczych właściwości.
Inna  znana kapliczka znajduje się na przeciwległym, południowo-zachodnim, krańcu Krasnobrodu – to kaplica św Rocha, na terenie rezerwatu przyrody tego samego imienia.

W tej części Krasnobrodu w 1863 roku powstańcy stoczyli bitwę z Rosjanami, i nie była to jedyna bitwa pod Krasnobrodem. Przedtem, w 1672 Sobieski pobił tu Tatarów, a później, w 1939 roku, ciężkie walki toczyli Polacy z Niemcami.

Rezerwat „Św. Roch” leży tuż nad granicą miasta Krasnobród, po jego zachodniej stronie. Chroni naturalny drzewostan bukowo -jodłowy, porastający bardzo mocno pofałdowane wzgórza wznoszące się po południowej krasnobrodzkiego stronie zalewu. I las, i granice rezerwatu schodzą prawie do lustra wody. Jak widać, nie potrzeba odchodzić daleko jeśli ktoś ma dość gwaru i tłoku nad zalewem i chce odpocząć wśród przyrody.    
Rezerwat „Św Roch” to najciekawsze przyrodniczo miejsce tuż przy Krasnobrodzie, ale oczywiście nie jedyne. Przez lasy i wzgórza otaczające miasteczko wytyczono przyrodniczo-historyczną ścieżkę dydaktyczną "Wokół Krasnobrodu", a także ścieżkę spacerową „Okolice Krasnobrodu”.

Miasto jest doskonałym punktem wypadowym dalsze rejony Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego